Nie masz jeszcze konta?

Strona główna z prawa cywilnego Do rozwiązania Kazus: Spadki - różne przypadki
Kazus: Spadki - różne przypadki Drukuj Email
Dodany przez mermaid   
sobota, 07 stycznia 2012 12:32

1. We wskazanych poniżej sytuacjach wskaż osoby dziedziczące spadek wraz z określeniem ich udziałów:

A. W wypadku samochodowym jednocześnie giną małżonkowie Adam i Sylwia, a kilka godzin później w szpitalu umiera ich jedyna małoletnia córka Natalia. Żyje ojciec Adama: Wojciech (matka Adama zmarła przed wskazanym wyżej wypadkiem) oraz Michał, brat Adama.

B. Zmarł Mateusz. Żyją jego żona, rodzice, brat oraz dwaj siostrzeńcy, będący synami siostry Mateusza (siostra ta zmarła przed Mateuszem), a także dziadek ze strony matki i babcia ze strony ojca.

C. Jedyny syn Kazimierza – Grzegorz zrzekł się spadku po swoim ojcu. Kazimierz zmarł. Żyją: Grzegorz, jego syn Dominik, brat oraz dziadek spadkodawcy. Wskaż okoliczności, których uwzględnienie ma znaczenie dla ustosunkowania się do powyższej sytuacji.


 

Komentarze   

 
#1 Michał 2012-01-12 17:22
A. Na podstawie art. 32 kc domniemywa się Adam Sylwia i córka zginęli równocześnie (domniemanie to może zostać obalone). Przyjmując, że nie zostało obalone:
Ojciec oraz Brat dziedziczą po połowie - art. 932 paragraf 3 KC „W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych”; art. 932 paragraf 4 KC „Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.”

B. Zakładając, że Mateusz nie miał dzieci to dziedziczy żona w stosunku ½ oraz rodzice Mateusza w stosunku po ¼ każdy – art. 932 paragraf 1 i 2 KC

C. Zrzeczenie się spadku jest skuteczne, jeżeli zawarte zostało w formie aktu notarialnego i skoro nie ma żadnych dodatkowych zastrzeżeń obejmuje także zstępnych zrzekającego się. W takim wypadku brat spadkodawcy dziedziczy całość.
Cytować
 
 
#2 Ula 2012-05-31 17:11
A- domniemywa się że Adam i Sylwia zginęli jednocześnie, ale ponieważ córka umiera dopiero kilka godzin później, to właśnie Natalia dziedziczy po nich całość spadku. do dziedziczenia w tym momencie nie dochodzi ani brat ani ojciec Adama!!
Dopiero w momencie śmierci córki, do dziedziczenia dochodzi ojciec Adama (Wojciech) jako dziadek zmarłej Natalii i dziedziczy spadek w całości.
Cytować
 
 
#3 Dawid 2017-02-16 15:04
A- Domniemywa się że Adam i Sylwia zginęli jednocześnie, ale ponieważ córka umiera dopiero kilka godzin później, to właśnie Natalia dziedziczy po nich całość spadku. Do dziedziczenia w tym momencie nie dochodzi ani brat ani ojciec Adama!!
Dopiero później dziedziczy po nich Dziadek (połowę spadku) a druga Syn dziadka i babci Natalii-Michał na mocy art 934par 1
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

rubytealwaskastandardszerokamalastandardduza

Zalecamy używanie Mozilla Firefox przy przeglądaniu portalu.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2010. Właścicielem portalu jest firma COMVIDEO Palczewska Krystyna
Portal należy do grupy przypadki.edu.pl

Designed by Templatka.pl