Nie masz jeszcze konta?

Kazus: Księgarnia Drukuj Email
Dodany przez lencia16sdz   
wtorek, 28 lutego 2012 17:42

Księgarnia wysłała do banku książkę z pismem,że oferuje jej nabycie za określona cenę, przy czym jeżeli bank do dwóch tygodni przesałenej książki nie odeśle , to księgarnia uważa umowę sprzedaży za zawartą i prosi o zapłatę na rachunek księgarni. Bank nie odesłał książki we wskazanym terminie i nie zapłacił. Księgarnia dochodzi zapłaty. Czy zasadnie?


 

Komentarze   

 
#1 Kamilaa 2012-03-04 09:38
Zapłata jest bezzasadna.

Wnioskując po tym, jakiego rodzaju działalność jest prowadzone przez podmioty z kazusu, nie są one stałymi partnerami w stosunkach gospodarczychi, a więc nie ma tu zastosowania zasada, że milczenie kontrahenta oznacza przyjęcie oferty (art. 68 ze znaczkiem 2). Umowa dochodzi do skutku przez złożenie zgodnego oświadczenia woli stron (art. 66 paragraf 1) - bank z kazusu nie złożył żadnego oświadczenia woli, więc umowa w ogóle nie została zawarta. Przedsiębiorca (księgarnia), która wysyła przedmiot potencjalnemu kontrahentowi (bank) robi to na własne ryzyko (Art. 15 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialnoś ci za szkodę
wyrządzoną przez produkt niebezpieczny z dnia 2 marca 2000 r. stanowi, że spełnienie świadczenia niezamówionego przez konsumenta następuje na ryzyko przedsiębiorcy i nie nakłada na konsumenta żadnych zobowiązań.)
Cytować
 
 
#2 Kamilaa 2012-03-04 11:58
tzn żądanie zapłaty jest bezzasadne ;)
Cytować
 
 
#3 Ada 2017-02-01 18:01
Artykuł 15. Nie ma zastosowania, bo bank nie jest konsumentem tylko przedsiębiorcą. Ma zastosowanie art 68 z indeksem 2- jeżeli przedsiębiorca otrzymał od osoby... Ale nie obowiązuje, gdyż nie są oni w stałych stosunkach gospodarczych.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

rubytealwaskastandardszerokamalastandardduza

Zalecamy używanie Mozilla Firefox przy przeglądaniu portalu.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2010. Właścicielem portalu jest firma COMVIDEO Palczewska Krystyna
Portal należy do grupy przypadki.edu.pl

Designed by Templatka.pl